FKTK Klientu Skola FKTK Klientu Skola
Krājaizdevu sabiedrības

Krājaizdevu sabiedrības

Ir biedru dibināts un pārvaldīts finanšu kooperatīvs, lai sniegtu saviem biedriem finanšu pakalpojumus.

Kas ir jāzin?Kas ir krājaizdevu sabiedrības?

par KKS biedru kļūst, iegādājoties tās pajas, un atšķirībā no bankas klienta KKS biedram ir iespējas aktīvi iesaistīties lēmumu pieņemšanā;

KKS biedra atbildība aprobežojas ar apmaksātās pajas lielumu, bet nav attiecināma uz citu biedra mantu, savukārt KKS neatbild par biedra saistībām;

izstājoties no KKS, pajas tiek atmaksātas gada laikā vai trīs gadu laikā, ja biedram pieder vairāk par 10% no pajām, turklāt atmaksātā paju summa var būt mazāka par iemaksāto, ja KKS šajā periodā ir strādājusi ar zaudējumiem;

uz KKS pajām neattiecas noguldījumu garantiju sistēma un tās nepieejamības gadījumā neatmaksā no Noguldījumu garantiju fonda (NGF);

sākot ar 2010. gada 1. janvāri, ir stājušies spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, un tas nozīmē, ka tagad, izmaksājot Tev procentu ienākumus, krājaizdevu sabiedrība ieturēs 10% kā nodokli un pārskaitīs to valsts budžetā.

Noguldījumu veidi:

Termiņa noguldījums ir noguldījums no 1 mēneša līdz 1 gadam ar fiksētu procentu likmi, kas nodrošina Tev kā biedram stabilu, garantētu peļņu, procentus izmaksājot noguldījuma termiņa beigās vai ik mēnesi. Šo noguldījumu tā darbības laikā nav iespējams papildināt.

Uzkrājuma noguldījums uz 3, 6, 9 vai 12 mēnešiem dod Tev iespēju uzkrāt līdzekļus kādam lielākam pirkumam vai ceļojumam vai arī veidot naudas rezerves neparedzētiem izdevumiem.

Savukārt noguldījums krājkontā ir iespēja noguldīt naudu (USD un EUR) uz nenoteiktu laiku ar iespēju noguldījumu papildināt un/vai samazināt.

Pieprasījuma noguldījums ir beztermiņa naudas noguldījuma veids. No šāda noguldījuma konta Tu vari veikt bezskaidras naudas pārskaitījumus, kā arī izņemt no konta skaidru naudu. Procenti par šo noguldījumu tiek aprēķināti tikai par laiku, kurā nauda atrodas Tavā kontā, un kalendārā gada beigās tie tiek ieskaitīti Tavā kontā.

Kredītu veidi:

Visbiežāk KKS kredīts tiek ņemts, lai iegādātos nekustamo (zemi, māju vai dzīvokli) vai kustamo (mēbeles, sadzīves tehniku, audio tehniku, autotransportu) īpašumu vai veiktu mājokļa remontu, apmaksātu izglītības izdevumus vai izlietotu citiem mērķiem. KKS var piedāvāt arī kreditēšanas papildpakalpojumus - ieķīlājamā īpašuma apdrošināšanu, nekustamā īpašuma iegādes noformēšanu.

Ekspreskredīts - ja vēlies iegādāties preci vai pakalpojumu vai ir jāveic kāds neparedzēts maksājums, taču neesi paspējis iekrāt nepieciešamo summu, tad vari izmantot šo kredīta veidu, kura galvenā priekšrocība ir noformēšanas ātrums, taču būs jārēķinās ar lielāku procentu likmi, tātad lielākiem izdevumiem par šo kredītu.

Hipotekārais kredīts būs piemērots, ja grasies veikt mājokļa remontu, labiekārtošanu vai esi nolēmis iegādāties sev māju, dzīvokli vai citu nekustamo īpašumu, taču Tavs īpašums tiks ieķīlāts par labu KKS līdz pat kredīta summas un visu procentu atmaksas beigām. Tāpat var nākties veikt īpašuma apdrošināšanu, kas būs papildu izdevumi.

Overdrafts (vai konta pārsnieguma aizdevums) ir īstermiņa aizdevuma iespēja. Kad Tavs algas konts ir tukšs, tad KKS piešķirtais overdrafts Tev dod iespēju izņemt no konta nepieciešamo skaidro naudu, taču noteiktajā datumā līdz ar algas iemaksu Tev pārtērētais jāatmaksā un jārēķinās, ka par overdrafta izmantošanas laiku būs jāmaksā nolīgtie procenti savai KKS.

Kas Tevi aizsargā:

Saskaņā ar Noguldījumu garantiju likumu valsts garantē Tavu noguldījumu (taču ne paju) izmaksu iespējamā noguldījumu nepieejamības gadījumā līdz 100 000 eiro.