Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.
FKTK Klientu Skola FKTK Klientu Skola

Kas ir pamatkonts?

Kopš spēkā stājusies Maksājumu kontu direktīva (18.09.2016.), visām ES dalībvalstīm ir jāievieš kārtība, ka pietiekams skaits kredītiestāžu nodrošina ikvienam patērētājam (klientiem – fiziskām personām) iespēju atvērt norēķinu kontu bankā pamata finanšu pakalpojumu saņemšanai.

Finanšu pakalpojumi kļuvuši par ikvienas personas dzīves nepieciešamību, lai saņemtu citus pakalpojumus, kā arī lai pilnvērtīgi iekļautos mūsdienu sabiedrībā. Tas nozīmē, ka turpmāk tām Latvijas komercbankām, kuras apkalpo patērētājus, būs pienākums nodrošināt pakalpojumu – norēķinu konts ar pamata funkcijām jeb pamatkonts.

 

Par pamata finanšu pakalpojumiem, kas būtu nepieciešami patērētājam ikdienā, tiek uzskatīti – naudas līdzekļu ieskaitīšana kontā bankā (algas, pabalsti), pārskaitījumi no konta (komunālo un citu pakalpojumu apmaksa), maksājumi ar maksājumu karti (piemēram, veikalā, arī internetā), skaidras naudas izņemšana no konta no bankomāta vai bankā.

Svarīgi! Tomēr, ja kāda banka vispār nepiedāvā saviem klientiem kādu no pamata finanšu pakalpojumiem (piemēram, skaidras naudas izņemšana no konta), tā šo pakalpojumu nepiedāvās arī pamatkonta klientam. Tāpēc iesakām Tev kā patērētājam, pirms atvērt pamatkontu, izvērtēt visas iespējas un ņemt vērā gan pamatpakalpojumu klāstu, kas būs piesaistīts šim kontam, gan visu pakalpojumu izmaksas. 

Līdz šim ierastā kārtība pieļāva, ka banka norēķinu konta atvēršanu Tev varēja atteikt pēc saviem ieskatiem. Pēc pamatkonta tiesību ieviešanas atteikums atvērt to kādai personai var būt pamatots tikai likumā noteiktajos gadījumos, t.i., aizdomas par personas iesaisti vai iespējamo iesaisti noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā vai terorisma finansēšanā, kā arī nepatiesas informācijas sniegšana. Jāuzsver, ka bankas savus lēmumus vienmēr pieņem pēc katra klienta individuālās izpētes, kā to prasa Latvijas normatīvie akti. 

Banka pamatkonta atvēršanu varēs Tev atteikt arī tad, ja Tev jau ir konts kādā citā Latvijas komercbankā.